У пояснювальній записці вказано, що метою прийняття Закону є імплементація європейських екологічних норм про охорону середовища рідкісних видів тварин і рослин.
Завданнями є захист від знищення середовища перебування (зростання) видів тваринного та рослинного світу, занесених до Червоної книги України.
Так, передбачається внесення зміни до законів України «Про Червону книгу України», «Про тваринний світ», «Про природно-заповідний фонд України», Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП). Зокрема , пропонується встановити відповідальність за «знищення» середовищ перебування (зростання) рідкісних видів тваринного та рослинного світу, занесених до Червоної книги України; визначити додаткову підставу припинення права спеціального використання об'єктів тваринного світу у випадку «жорстокого поводження з дикими тваринами»; доповнити класифікацію територій та об'єктів природно-заповідного фонду України «сакральними» заказниками; уточнити, що природні заповідники є «некомерційними» установами загальнодержавного значення тощо. Пропонується також підвищити у п’ять разів розміри штрафів за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених у КУпАП за введення в експлуатацію виробничих об'єктів без обладнання, що запобігає шкідливому впливу на ліси, засмічення лісів відходами, порушення вимог пожежної безпеки в лісах.
Проте, ряд екологічних організацій вважають пропоновану в законопроекті норму про “вибірковий діагностичний відстріл диких тварин для ветеринарної-санітарної експертизи” та заборону в природних заповідниках здійснення “санітарних заходів” негативними нормами, які вимагають вилучити з проекту закону